Krajčírsky

blog

1. októbra 2019 Tipy By Emily No Comments

Výber obleku – ako na to?!

Ako správne vybrať oblek

Výber obleku pre pána je často krát omnoho ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Je však veľmi dôležité, aby bol vhodný na príležitosť, na akú ho vyberáte. Kvalitné krajčírske spracovanie a materiál sú samozrejmosťou. V obleku sa musíte predsa cítiť skvelo!

Čo by malo „padnúť do oka“ ?

Správna veľkosť, kvalita ušitia, ožehlený tak, aby dobre sedel ako na vešiaku, tak aj na postave. Už na vešiaku vidieť kvalitu spracovania. Napr. rázporok na rukáve, kvalitu vypracovania podšívky, vrecká vo vnútri saka stiahnuté z vrchnej látky, farebné ladenie vrchnej látky s podšívkou.

Kvalita látky

Veľmi kvalitná a aj drahšia obleková látka na šitie je vlna merino. Na zimu volíme hrubšiu, aby hriala a na leto tenšiu, aby chladila. Prímes hodvábu dodá látke lesk, kašmír zasa hrejivosť a ľan vzdušnosť na leto. Vyhnúť by ste sa mali lacnejšiemu polyesterovému obleku. Spoznáte to podľa toho, že PES (polyester) tvorí viac ako 20% materiálu. Polyesterová látka je menej priedušná a veľmi ľahko sa v obleku spotíte.

Na akú príležitosť

Sú rôzne príležitosti, kedy sa potrebujete nahodiť do obleku. Sú páni, ktorí nosia radi do práce športové obleky, iní zasa potrebujú smoking na ples, alebo potrebujú svadobný oblek.
Obleky sa rozdeľujú podľa rôznych znakov, napr. podľa spôsobu zapínania, tvaru klopy, počtu gombíkov či rázporkov. Najdôležitejšie však je, aby bol na danú príležitosť vhodný a aby sadol ako uliaty. Ak si však v predajni nájdete oblek z ktorého neviete spustiť oči a nesedí vám, kontaktujte ma. Zameriam vás, upravím oblek a sadne vám celkom isto ako uliaty. Kontakt so zákazníkom je dôležitý a krajčírka, ktorá bude upravovať váš oblek kúpený v predajni vás nezameria – zameria vás predavačka, ktorá málokedy ovláda aj krajčírske finty.

Ako skúšame oblek

Veľa mužov nepozná svoju veľkosť košele, nohavíc, ani obleku. Preto je potrebné poradiť sa v obchodoch so špeciálne vyškoleným personálom o výbere obleku. Ak si už vyberiete konfekciu podľa vašej správnej veľkosti, v prvom rade zaujmite prirodzený postoj. Stojte rovno, ruky voľne spustené vedľa seba. Mali by ste mať obuté topánky, ktoré k obleku budete nosiť – je to podstatné aj pre zameranie a úpravu nohavíc.

Sako – Všímajte si ramená, ktoré by mali mať tvar otočeného trojuholníka. Sú dokonale vyplnené, nemali by visieť ani sa ťahať. Sako by sa malo dať zapnúť bez problémov a bez krčenia pri hornom gombíku – vtedy je malé. Alebo naopak, bez prevísania, kedy je veľké. Strih má dokonale kopírovať prirodzenú siluetu.

Ideálna dĺžka saka športového či oblekového saka sa začína v oblasti pása tam, kde sa začína krivka vášho zadku obracať späť dovnútra v jeho pomyselnom vrchole. Dobrým nástrojom na určenie správnej dĺžky môžu byť aj ruky. Spodok saka by mal byť do polovice dlane, alebo pri zavretej dlani v päsť, keď končeky zavretých prstov lemujú okraj.
Dĺžka rukáva saka má byť po zápäsťovú kostičku a manžeta košele má pretŕčať niečo nad 1 cm (1,3cm). Nikdy však nesmie rukáv saka prekrývať celú manžetu košele, alebo nesmie byť vidieť švík, kde sa manžeta košele pripája na rukáv! Tiež by ste nemali voliť do obleku košeľu s krátkym rukávom.

Tip
U nás na Slovensku sa štandardne nosí sako s jednoradovým zapínaním na dva – tri gombíky. Ak stojíte, spodný gombík si nechávate vždy rozopnutý. Ak sedíte, máte rozopnuté všetky gombíky. Sako s tromi gombíkmi sa odporúča najmä pre pánov s vysokým trupom.
Veľmi elegantnými a obľúbenými sakami v Taliansku a Anglicku sú dvojradové gombíky, ktoré sa však ani pri sedení nikdy nerozopínajú.

Čo sa týka rázporkov, je tu možnosť voľby jedného v strede, alebo dvoch po stranách, kedy decentne stred saka zakrýva zadok.

Klopy sú najčastejšie so zástrihom do tvaru „V“. Tu platí, že čím je postava mohutnejšia, tým by mala byť klopa širšia.

Nohavice – Správna dĺžka je tá, ktorá v bode s dotykom topánky vytvorí len jeden lom. Nohavica sa naskladá len na jeden sklad.

Dôležitým doplnkom k obleku sú ponožky, ktoré volíme vysoké a vo farbe topánok. Ponožky musia byť dostatočne dlhé, aby nevytŕčala holá noha spod nohavíc, keď sedíte.

Každý pán má v skrini nejaký konzervatívny jednofarebný oblek. Nebojte sa však experimentovať a zobstarajte si kľudne aj nejaký taký, ktorý má napr. jemný prúžok či vzor. Podtrhnete tým nielen svoju jedinečnosť, ale aj originalitu. Výber obleku nie je celkom jednoduchá vec a najviac sa naučíte z vlastných skúseností. Ak chcete však určite vynikať, nezanedbať kvalitu, ani spracovanie, určite sa dajte na šitie obleku, alebo jeho úpravu a oslovte krajčírku.

 

Slovensko
Telefón: 0903759095
Email: emily@krajcirstvo-nitra.sk

Zdieľajte a sledujte ma

No Comments

Leave a comment

Call Now ButtonObjednávky 9:00 - 18:00