Krajčírsky

blog

porovnanie rúška a respirátoru
29. marca 2020 Tipy By Emily No Comments

Ochranné rúško alebo respirátor?

Rúško alebo respirátor?

Slovensko zaznamenalo prvý prípad koronavírusu Covid-19 na začiatku marca (6. marec 2020). Odvtedy väčšina občanov začala sledovať vývoj situácie na Slovensku a tí obozretnejší mali už v tom čase nakúpené ochranné pomôcky a prostriedky. Od stredy 25.3. 2020 sú rúška povinné pre všetkých ľudí na Slovensku, ktorí sa pohybujú mimo svojej domácnosti. Nariadenie vychádza z opatrení Úradu verejného zdravotníctva na zabránenie šírenia koronavírusu.

Pozrime sa na to, ktoré ochranné prostriedky môžeme vidieť na uliciach v týchto časoch a ako nám pomáhajú v boji s celosvetovou pandémiou.

Jednorazové rúška

Jedná sa o najrozsiahlejší typ rúška ktorý sa vyskytoval v každej lekárni pred pandémiou. Státisíce týchto rúšok zmizlo z pultov v priebehu pár hodín a stali sa nedostatkovým tovarom. Sú však efektívne? Ich cena stúpla z 20 či 30 centov za kus na 1,5 – 3€ za kus. Nakoľko na Slovensku nie je výrobca jednorazových rúšok, mnoho obchodníkov siaha po rúškach vyrábaných v Ázii. Cena za rúško nie je však celkom ovplyvnená nenásytnosťou obchodníkov, ale celosvetovým nedostatkom a niekoľkonásobným dopytovým nárastom. Výrobcovia zvýšili cenu za výrobu a prepravcovia za dopravu aby kompenzovali svoje straty.

POZOR! Na trhu sa nachádza mnoho jednorazových rúšok s rôznymi podobami a kvalitami. Na trhu v tejto dobe nájdete nedostačujúce 1-vrstvové rúška až 3-vrstvové rúška, ktoré majú obyčajne okrem filtračnej vrstvy na zachytenie škodlivých látok aj ďalšiu vrstvu na pohlcovanie vlhkosti z vydychovaného vzduchu. Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že tieto rúška sa nesmú počas nosenia chytať rukami, aby sa predišlo kontaminácii. „Po použití by malo byť rúško odstránené uvoľnením šnúrok na zadnej časti. Nikdy sa nemá odstraňovať uchopením rúška pokrývajúceho tvár. Po zložení rúška si treba umyť ruky.“ – tak hygienici popisujú postup.

Jednorazové rúško bolo primárne vyvinuté na jedno použitie akékoľvek krátke, alebo aj po výraznejšom znečistení, či navlhnutí. Pred jednorazovými rúškami sa používali bavlnené rúška, no však pre rýchlu výrobu jednorazových rúšok a bezstarostnosť (len sa vyhodia) sa dostali do popredia. Vďačí tomu aj technologický pokrok vo výrobe rýchto rúšok – vyrábajú sa strojovo v objeme 1000ks/ h. Rúška teda nie sú šité, ale sú zvarené.

Od magistier z lekárne a lekárov z nemocnice však vieme, že počas práce im rúško vydržalo 2 hodiny a museli ho vymeniť za ďalšie – to sú minimálne 4ks rúšok na osobu za 8 hodinovú smenu.
Použité rúška sa majú vyhadzovať do biologického odpadu, nie do bežného komunálneho odpadu, ku ktorému by sa mohli dostať aj iní ľudia.

Jednorazové ochranné rúško

Plusy:
+ rýchle a jednoduché použitie
+ nízka obstarávania cena
+ chráni okolie pred vašimi infekčnými kvapôčkami
Mínusy: 
– Po krátkom použití ihneď vymeniť za nové
– Vydrží nanajvýš 8h potom ho treba vyhodiť
– Jednorazové použitie
– Nevhodné do práce

Bavlnené rúška

Pre nedostatok jednorazových rúšok sa v posledných dňoch rozšírili najmä bavlnené rúška, ktoré si ľudia šijú často svojpomocne. V minulosti sa používali tento typ rúšok aj lekári a časom ich nahradili jednorazové rúška. Ani šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ nemá jednoznačnú odpoveď na to, ktoré rúška v súčasnosti uprednostniť. „Závisí to od toho, čo chceme dosiahnuť. Keď chceme chrániť samých seba pri tom, ako ideme po ulici, do obchodu alebo pri komunikácii s inými, tak je v princípe akákoľvek bariéra lepšia ako nič,“ povedal Sukeľ. Každé rúško zníži možnosť nakazenia prinajmenšom o 70%.

Hlavnou výhodou bavlnených rúšok je však opakovateľné použitie – čo je pre nás občanov a firmy jednoznačne najpodstatnejším a najekonomickejším faktorom. Aj bavlnené rúška viete zohnať na internete – niekedy i zadarmo až po tie s cenovkou 20€. Ich kvalita a strih sú tiež rozličné a nie je všetky sú rovnaké. My krajčírky rozlišujeme dva druhy rúšok – skladané a anatomické. Aby bolo bavlnené rúško účinné v boji proti koronavírusu, musí byť minimálne 2-vrstvové. Gumičky, či šnúrky? Okolo uší, alebo cez hlavu? Gumičiek je momentálne na Slovensku nedostatok, preto sa mnoho krajčírok rozhodlo používať šnúrky. Je to aj z dôvodu, že ich cena počas pandémie stúpla o neuveriteľných 150% oproti cene pred pandémiou.  Výhodou šnúrok je v tom, že je možné ich sterilizovať spolu s rúškom. Nevýhodou je to, že sa ťažšie viažu a môžu sa zošmykovať z hlavy.
Gumičky okolo uší buď ťahajú uši, alebo si ich treba upraviť. Ich nevýhodou je to, že na lícnej časti tváre vytvárajú prieduch a nepriliehajú. Gumičky okolo hlavy sú pripravené v našom rúšku a preto sa jednoducho viaže. Vďaka nášmu anatomickému strihu aj perfektne priliehajú k tvári.

Skladané bavlnené rúška

Sú z pravidla lacnejšie ako anatomické, nakoľko ich výroba je rýchlejšia a materiálovo menej náročná. Za posledné dni sme sa stretli s mnoho rúškami, ktoré nám zákazníci posielajú a porovnávajú ich s našimi. Skladané rúška niektorých krajčírok obsahujú aj druhú vrstvu látky (vlizelín), ktorý je lepený a nažehlený na bavlnu. Nažehlený vlizelín uvoľňuje lepidlo, ktoré sceľuje prieduchy bavlny a cez rúško sa ťažko dýcha. Nie je teda veľmi vhodné na dlhšiu prechádzku ako ísť s nim vyniesť smeti.

Bavlnené skladané rúško
Plusy:
+ viacnásobné použitie (sterilizácia: možné prať na 60 – 90stupňov a žehliť)
+ nízka cena (zadarmo – 10€)
+ jednoduchá výroba
+ chráni okolie pred vašimi infekčnými kvapôčkami
+ možnosť výberu z krásnych vzorov látky
Mínusy: 
– Nedostatočne prilieha na tvár
– Môže a nemusí sa cez neho zle dýchať – záleží od spracovania a materiálu
– častokrát len okolo uší a ťahá uši

Anatomické bavlnené rúška – #ruskoemily

Je vyrobené na základe našich a zákazníckych skúseností za posledné dni. Jedná sa o náš originálny anatomický strih rúška s predĺženým dielom na lícnej časti tváre aby pohodlne priliehalo. Rúška sú vyrobené z 2-vrstiev 100% bavlny s vreckom na vloženie ďalších vrstiev pre ešte vyššiu ochranu. 2 vrstvy 100% bavlny je však dostatočným ochranným faktorom pre ochranu osôb okolo vás a zároveň zaručuje pohodlné dýchanie pod rúškom. Vložením ďalších vrstiev (vreckovka, gáza, či iný filter) zvyšujete nielen ochranu okolia, ale aj seba tým, že prijímaný vzduch je viac filtrovaný – treba samozrejme rátať s nižšou priedušnosťou. Uväzovanie rúška je na gumičku cez hlavu, preto neťahá uši a pohodlne prilieha na tvár. Vysoká elasticita a dĺžka našej gumičky Vám umožňuje i prispôsobenie si rúška na zaviazanie aj okolo uší (ak vyžadujete tento typ viazania). Vzory našich rúšok si môžete pozrieť a objednať na tejto stránke. Odosielame aj na dobierku. Zakúpením rúška podporíte dobrú vec – z predaných rúšok financujeme rúška zdarma na miesta, kde to najviac treba – sledujte nás aj na Facebooku.

 

Anatomické ochranné bavlnené rúškoOchranné bavlnené rúško s vreckom pre vyššiu ochranuBavlnené rúško s gumičkamiBavlnené ochranné rúško s gumičkami

Plusy: 
+ viacnásobné použitie (sterilizácia: možné prať na 60 – 90stupňov a žehliť)
+ chráni okolie pred infekčnými kvapôčkami
+ prilieha na tvár
+ gumičky okolo hlavy neťahajú uši
+ vloženie ďalších vrstiev do rúška pre vyššiu ochranu
+ možnosť výberu z krásnych vzorov látky
+ univerzálna-dospelá aj detská veľkosť
+ zakúpením rúška pomôžete iným – vyrábame a darujeme rúška tam, kde to najviac potrebujú
+ pohodlné nosenie
Mínusy: 
– Spona okolo nosa (zatiaľ – pracujeme na tom, aby tam čoskoro bola)
– Náročnejšie na výrobu a spotrebu gumičky

Respirátor

Respirátory na predaj sa tiež rýchlo minuli. Chránia totiž človeka najmä ktorý ho využíva. Filtruje prijímaný vzduch a pri vydychovaní sa prepne klapka vo filtri a vydýchnete nefiltrovaný vzduch. Pokiaľ ste roznášačom(ešte nemusíte mať ani príznaky), používaním respirátora ohrozujete verejnosť, tým sa cez neho dostáva vírus do ovzdušia. To je zároveň aj dôvod, prečo vláda zakázala občanom používať na verejnosti respirátory. Jednoducho nosením rúška nie respirátora chránite seba aj iných.

Respirátory sú povolené len pre ľudí v tzv. prvej líní – zdravotníci a lekári pracujúci s množstvom ľudí s vysokou pravdepodobnosťou ochorenia Covid-19.

Vyrába sa niekoľko druhov respirátorov, ktoré sa líšia podľa stupňa ochrany. Najjednoduchšie sú respirátory FFP1 chrániace pred prachom. Pri súčasnej pandémii majú význam až respirátory FFP2, ktoré filtrujú až 88% vzduchu. Filtrácia pri respirátoroch FFP3 je blízka 99%-tám. „Pre obyčajného človeka FFP3 respirátor nie je potrebný. Tým by mali byť vybavení zdravotnícki pracovníci – lekári, sestry, lekárnici, ktorí sú v prvej línii kontaktu s potencionálne nakazenými,“ hovorí Sukeľ.

Tak ako jednorazové rúška, tak aj respirátory vymizli z pultov lekární a začali sa objavovať na bazároch. Podľa našich informácií sa na našom trhu objavujú aj napodobeniny respirátorov, ktoré sa draho predávajú. Respirátory sa delia na jednorazové a na respirátory s vymeniteľným filtrom. Ten je nutné po čase vymeniť, inak respirátor prestáva fungovať a hrozí nákaza aj plesňovým ochorením.

Respirátor FFP3Respirátor FFP2

Plusy: 
+ chráni človeka pred vdýchnutím vírusu
Mínusy: 
– Ventilové respirátory vypúšťajú vírus do ovzdušia ak ste nakazený
– Vyššia obstarávacia cena (od 25ks)
– Jednorazové, alebo treba pravidelne meniť filter
– Zakázané nosiť mimo domácnosti (nosiť respirátor je povolené len ak je prekrytý rúškom)

Na záver k rúškam a respirátorom

Verím, že vám môj článok zo zozbieraných verejných informácii pomôže s výberom správnej ochrany. Zakúpením nášho rúška zároveň podporujete výrobu bavlnených rúšok, ktoré darujeme vždy tam, kde to najviac potrebujú. (lekári, lekárnici, zdravotné sestry, zamestnanci štátnej správy v prvej línii…) Momentálne (dnes 29.3. 2020) sme darovali už cez 300ks rúšok a vďaka novým nákupom toto číslo stále rastie, za čo Vám patrí veľká vďaka.

Ďakujeme, že disciplinovane nosíte rúško a chránite nielen iných, ale aj seba. Prajeme Vám pevné zdravie a veríme, že budeme zodpovední a všetci spolu túto situáciu zvládneme.

#ruskoemily
#ruskoniejehanba

Slovensko
Telefón: 0903759095
Email: emily@krajcirstvo-nitra.sk
Zdieľajte a sledujte ma
Call Now ButtonObjednávky 9:00 - 18:00