Krajčírsky

blog

porovnanie rúška a respirátoru

Rúško alebo respirátor?

Slovensko zaznamenalo prvý prípad koronavírusu Covid-19 na začiatku marca (6. marec 2020). Odvtedy väčšina občanov začala sledovať vývoj situácie na Slovensku a tí obozretnejší mali už v tom čase nakúpené ochranné pomôcky a prostriedky. Od stredy 25.3. 2020 sú rúška povinné pre všetkých ľudí na Slovensku, ktorí sa pohybujú mimo svojej domácnosti. Nariadenie vychádza z opatrení Úradu verejného zdravotníctva na zabránenie šírenia koronavírusu.

Pozrime sa na to, ktoré ochranné prostriedky môžeme vidieť na uliciach v týchto časoch a ako nám pomáhajú v boji s celosvetovou pandémiou.

Jednorazové rúška

Jedná sa o najrozsiahlejší typ rúška ktorý sa vyskytoval v každej lekárni pred pandémiou. Státisíce týchto rúšok zmizlo z pultov v priebehu pár hodín a stali sa nedostatkovým tovarom. Sú však efektívne? Ich cena stúpla z 20 či 30 centov za kus na 1,5 – 3€ za kus. Nakoľko na Slovensku nie je výrobca jednorazových rúšok, mnoho obchodníkov siaha po rúškach vyrábaných v Ázii. Cena za rúško nie je však celkom ovplyvnená nenásytnosťou obchodníkov, ale celosvetovým nedostatkom a niekoľkonásobným dopytovým nárastom. Výrobcovia zvýšili cenu za výrobu a prepravcovia za dopravu aby kompenzovali svoje straty.

POZOR! Na trhu sa nachádza mnoho jednorazových rúšok s rôznymi podobami a kvalitami. Na trhu v tejto dobe nájdete nedostačujúce 1-vrstvové rúška až 3-vrstvové rúška, ktoré majú obyčajne okrem filtračnej vrstvy na zachytenie škodlivých látok aj ďalšiu vrstvu na pohlcovanie vlhkosti z vydychovaného vzduchu. Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že tieto rúška sa nesmú počas nosenia chytať rukami, aby sa predišlo kontaminácii. „Po použití by malo byť rúško odstránené uvoľnením šnúrok na zadnej časti. Nikdy sa nemá odstraňovať uchopením rúška pokrývajúceho tvár. Po zložení rúška si treba umyť ruky.“ – tak hygienici popisujú postup.

Jednorazové rúško bolo primárne vyvinuté na jedno použitie akékoľvek krátke, alebo aj po výraznejšom znečistení, či navlhnutí. Pred jednorazovými rúškami sa používali bavlnené rúška, no však pre rýchlu výrobu jednorazových rúšok a bezstarostnosť (len sa vyhodia) sa dostali do popredia. Vďačí tomu aj technologický pokrok vo výrobe rýchto rúšok – vyrábajú sa strojovo v objeme 1000ks/ h. Rúška teda nie sú šité, ale sú zvarené.

Od magistier z lekárne a lekárov z nemocnice však vieme, že počas práce im rúško vydržalo 2 hodiny a museli ho vymeniť za ďalšie – to sú minimálne 4ks rúšok na osobu za 8 hodinovú smenu.
Použité rúška sa majú vyhadzovať do biologického odpadu, nie do bežného komunálneho odpadu, ku ktorému by sa mohli dostať aj iní ľudia.

Jednorazové ochranné rúško

Plusy:
+ rýchle a jednoduché použitie
+ nízka obstarávania cena
+ chráni okolie pred vašimi infekčnými kvapôčkami
Mínusy: 
– Po krátkom použití ihneď vymeniť za nové
– Vydrží nanajvýš 8h potom ho treba vyhodiť
– Jednorazové použitie
– Nevhodné do práce

Bavlnené rúška

Pre nedostatok jednorazových rúšok sa v posledných dňoch rozšírili najmä bavlnené rúška, ktoré si ľudia šijú často svojpomocne. V minulosti sa používali tento typ rúšok aj lekári a časom ich nahradili jednorazové rúška. Ani šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ nemá jednoznačnú odpoveď na to, ktoré rúška v súčasnosti uprednostniť. „Závisí to od toho, čo chceme dosiahnuť. Keď chceme chrániť samých seba pri tom, ako ideme po ulici, do obchodu alebo pri komunikácii s inými, tak je v princípe akákoľvek bariéra lepšia ako nič,“ povedal Sukeľ. Každé rúško zníži možnosť nakazenia prinajmenšom o 70%.

Hlavnou výhodou bavlnených rúšok je však opakovateľné použitie – čo je pre nás občanov a firmy jednoznačne najpodstatnejším a najekonomickejším faktorom. Aj bavlnené rúška viete zohnať na internete – niekedy i zadarmo až po tie s cenovkou 20€. Ich kvalita a strih sú tiež rozličné a nie je všetky sú rovnaké. My krajčírky rozlišujeme dva druhy rúšok – skladané a anatomické. Aby bolo bavlnené rúško účinné v boji proti koronavírusu, musí byť minimálne 2-vrstvové. Gumičky, či šnúrky? Okolo uší, alebo cez hlavu? Gumičiek je momentálne na Slovensku nedostatok, preto sa mnoho krajčírok rozhodlo používať šnúrky. Je to aj z dôvodu, že ich cena počas pandémie stúpla o neuveriteľných 150% oproti cene pred pandémiou.  Výhodou šnúrok je v tom, že je možné ich sterilizovať spolu s rúškom. Nevýhodou je to, že sa ťažšie viažu a môžu sa zošmykovať z hlavy.
Gumičky okolo uší buď ťahajú uši, alebo si ich treba upraviť. Ich nevýhodou je to, že na lícnej časti tváre vytvárajú prieduch a nepriliehajú. Gumičky okolo hlavy sú pripravené v našom rúšku a preto sa jednoducho viaže. Vďaka nášmu anatomickému strihu aj perfektne priliehajú k tvári.

Skladané bavlnené rúška

Sú z pravidla lacnejšie ako anatomické, nakoľko ich výroba je rýchlejšia a materiálovo menej náročná. Za posledné dni sme sa stretli s mnoho rúškami, ktoré nám zákazníci posielajú a porovnávajú ich s našimi. Skladané rúška niektorých krajčírok obsahujú aj druhú vrstvu látky (vlizelín), ktorý je lepený a nažehlený na bavlnu. Nažehlený vlizelín uvoľňuje lepidlo, ktoré sceľuje prieduchy bavlny a cez rúško sa ťažko dýcha. Nie je teda veľmi vhodné na dlhšiu prechádzku ako ísť s nim vyniesť smeti.

Bavlnené skladané rúško
Plusy:
+ viacnásobné použitie (sterilizácia: možné prať na 60 – 90stupňov a žehliť)
+ nízka cena (zadarmo – 10€)
+ jednoduchá výroba
+ chráni okolie pred vašimi infekčnými kvapôčkami
+ možnosť výberu z krásnych vzorov látky
Mínusy: 
– Nedostatočne prilieha na tvár
– Môže a nemusí sa cez neho zle dýchať – záleží od spracovania a materiálu
– častokrát len okolo uší a ťahá uši

Anatomické bavlnené rúška – #ruskoemily

Je vyrobené na základe našich a zákazníckych skúseností za posledné dni. Jedná sa o náš originálny anatomický strih rúška s predĺženým dielom na lícnej časti tváre aby pohodlne priliehalo. Rúška sú vyrobené z 2-vrstiev 100% bavlny s vreckom na vloženie ďalších vrstiev pre ešte vyššiu ochranu. 2 vrstvy 100% bavlny je však dostatočným ochranným faktorom pre ochranu osôb okolo vás a zároveň zaručuje pohodlné dýchanie pod rúškom. Vložením ďalších vrstiev (vreckovka, gáza, či iný filter) zvyšujete nielen ochranu okolia, ale aj seba tým, že prijímaný vzduch je viac filtrovaný – treba samozrejme rátať s nižšou priedušnosťou. Uväzovanie rúška je na gumičku cez hlavu, preto neťahá uši a pohodlne prilieha na tvár. Vysoká elasticita a dĺžka našej gumičky Vám umožňuje i prispôsobenie si rúška na zaviazanie aj okolo uší (ak vyžadujete tento typ viazania). Vzory našich rúšok si môžete pozrieť a objednať na tejto stránke. Odosielame aj na dobierku. Zakúpením rúška podporíte dobrú vec – z predaných rúšok financujeme rúška zdarma na miesta, kde to najviac treba – sledujte nás aj na Facebooku.

 

Anatomické ochranné bavlnené rúškoOchranné bavlnené rúško s vreckom pre vyššiu ochranuBavlnené rúško s gumičkamiBavlnené ochranné rúško s gumičkami

Plusy: 
+ viacnásobné použitie (sterilizácia: možné prať na 60 – 90stupňov a žehliť)
+ chráni okolie pred infekčnými kvapôčkami
+ prilieha na tvár
+ gumičky okolo hlavy neťahajú uši
+ vloženie ďalších vrstiev do rúška pre vyššiu ochranu
+ možnosť výberu z krásnych vzorov látky
+ univerzálna-dospelá aj detská veľkosť
+ zakúpením rúška pomôžete iným – vyrábame a darujeme rúška tam, kde to najviac potrebujú
+ pohodlné nosenie
Mínusy: 
– Spona okolo nosa (zatiaľ – pracujeme na tom, aby tam čoskoro bola)
– Náročnejšie na výrobu a spotrebu gumičky

Respirátor

Respirátory na predaj sa tiež rýchlo minuli. Chránia totiž človeka najmä ktorý ho využíva. Filtruje prijímaný vzduch a pri vydychovaní sa prepne klapka vo filtri a vydýchnete nefiltrovaný vzduch. Pokiaľ ste roznášačom(ešte nemusíte mať ani príznaky), používaním respirátora ohrozujete verejnosť, tým sa cez neho dostáva vírus do ovzdušia. To je zároveň aj dôvod, prečo vláda zakázala občanom používať na verejnosti respirátory. Jednoducho nosením rúška nie respirátora chránite seba aj iných.

Respirátory sú povolené len pre ľudí v tzv. prvej líní – zdravotníci a lekári pracujúci s množstvom ľudí s vysokou pravdepodobnosťou ochorenia Covid-19.

Vyrába sa niekoľko druhov respirátorov, ktoré sa líšia podľa stupňa ochrany. Najjednoduchšie sú respirátory FFP1 chrániace pred prachom. Pri súčasnej pandémii majú význam až respirátory FFP2, ktoré filtrujú až 88% vzduchu. Filtrácia pri respirátoroch FFP3 je blízka 99%-tám. „Pre obyčajného človeka FFP3 respirátor nie je potrebný. Tým by mali byť vybavení zdravotnícki pracovníci – lekári, sestry, lekárnici, ktorí sú v prvej línii kontaktu s potencionálne nakazenými,“ hovorí Sukeľ.

Tak ako jednorazové rúška, tak aj respirátory vymizli z pultov lekární a začali sa objavovať na bazároch. Podľa našich informácií sa na našom trhu objavujú aj napodobeniny respirátorov, ktoré sa draho predávajú. Respirátory sa delia na jednorazové a na respirátory s vymeniteľným filtrom. Ten je nutné po čase vymeniť, inak respirátor prestáva fungovať a hrozí nákaza aj plesňovým ochorením.

Respirátor FFP3Respirátor FFP2

Plusy: 
+ chráni človeka pred vdýchnutím vírusu
Mínusy: 
– Ventilové respirátory vypúšťajú vírus do ovzdušia ak ste nakazený
– Vyššia obstarávacia cena (od 25ks)
– Jednorazové, alebo treba pravidelne meniť filter
– Zakázané nosiť mimo domácnosti (nosiť respirátor je povolené len ak je prekrytý rúškom)

Na záver k rúškam a respirátorom

Verím, že vám môj článok zo zozbieraných verejných informácii pomôže s výberom správnej ochrany. Zakúpením nášho rúška zároveň podporujete výrobu bavlnených rúšok, ktoré darujeme vždy tam, kde to najviac potrebujú. (lekári, lekárnici, zdravotné sestry, zamestnanci štátnej správy v prvej línii…) Momentálne (dnes 29.3. 2020) sme darovali už cez 300ks rúšok a vďaka novým nákupom toto číslo stále rastie, za čo Vám patrí veľká vďaka.

Ďakujeme, že disciplinovane nosíte rúško a chránite nielen iných, ale aj seba. Prajeme Vám pevné zdravie a veríme, že budeme zodpovední a všetci spolu túto situáciu zvládneme.

#ruskoemily
#ruskoniejehanba

Slovensko
Telefón: 0903759095
Email: emily@krajcirstvo-nitra.sk
Viac

Jesenný outfit šitý na mieru

Zabudnite na šedú a dajte zelenú výrazným odtieňom – na scénu prichádza fialová, červená, modrá, žltá – aby váš štýl sršal energiou! Krajčírstvo v Nitre, teda ja, osobná krajčírka Emily som si pre vás pripravila nový trendový článok na jeseň.

Detail

Striktne sa držať pravidiel farby či strihu je síce fajn, ale občas sa oplatí aj zariskovať. Strih vám rada odporučím a o šitie sa postarám. Tie menej odvážne by mohli začať len drobnou zmenou, malým detailom, napríklad zaobstarať si sako s nezvyčajne tvarovanými klopami. Alebo vezmite si takú klasickú košeľu. Výber správnej látky dokáže divy a atypické vrecká so skoseným hornými okrajmi spolu s vysokým sedlom na chrbte, sú nemenej pôsobivé. Dlhé košele sú k nezaplateniu. Nosia sa navrch, zapravené, previazané … nech sa rozhodnete akokoľvek, vždy budete veľmi šik. Na šitie odporúčam látky na košele, napr. potlačenú viskózu, spotreba je 2m/140cm.

Pončo – TIP ktorý odporúča naše krajčírstvo

A čo by ste povedali takému vznášajúcemu sa, éterickému ponču? Aj ten najvšednejší outfit získa ľahkosť s príchuťou tajomstva. Naviac sa vám takýto kúsok zíde hlavne pri náhlych zmenách jesenného počasia. Rada vám ušijem pončo na mieru. Stačí si zaobstarať 1,9m/ 140cm nejakého pekného, mäkko splývavého džerseja (jersey, jersej) alebo úpletu. Je nekrčivý a ľahko si ho zbalíte aj do kabelky. Šitie nechajte už na mňa.

Mikina šitá na mieru – nie len na šport

Mnohé z vás poznajú mikinu ako športové oblečenie. Pravdou však je, že ak fajn strihu dáte atraktívnu textíliu, napr. vlnený úplet, prepožičiate jej nadčasovú eleganciu. Ak sa však rozhodnete pre česanú teplákovinu v žiarivej farbe, zaobstaráte si efektné oblečenie, ktoré vám spríjemní rovnako občasné leňošenie, ako aj náročný deň v práci. A okrem toho sa hodí rovnako k sukni, nohaviciam, ale aj na šaty. Všetko šitie je na mne, vy si znova zaobstaráte len krásnu látku. Prípadne vám s výberom rada poradím.

Originálne tričko – šitie a potlač na mieru

Odviažte sa a dajte si ušiť orignálne tričko na mieru. Spotreba látky bude síce o niečo väčšia (2m/140cm), ale bude to stáť za to! Také určite v obchode nenájdete. Z bývalého “fachu” som si priniesla všetky skúsenosti z oblasti prenosu grafiky na textílie. Preto mi nerobí problém vám tričko ušiť na mieru a pridať mu originálnu potlač, alebo výšivku.

Kráľovná ASYMETRIA – sukňa sukní pre jeseň 2019

Ak sa vás spýtam na púzdrovú, kruhovú alebo zvonovú sukňu, okamžite viete o čo ide. Ale asymetrická? Tu sa fantázii medze nekladú. Vpredu krátka, vzadu predĺžená alebo drapovaná? Vďaka atraktívnemu detailu, ktorý je ozdobou len na jednej strane, priťahuje pohľady svojou originalitou. A koľko nápadov, toľko originálov. Momentálne je v móde midi a dlhšie, ku ktorým sa výborne hodia pančuchy a členkové topánky či čižmičky, čím nadobudne ten správny šmrnc. Šitie asymetrickej sukne je zložitejšie, ale pre mňa žiaden problém – výsledok šitej sukne na mieru vždy stojí za to.

Jesenný make-up

Nielen šaty robia človeka, ale aj úprava a make-up, na ktorý by sme nemali zabúdať. Na zvýraznenie očí sa používajú pre túto jeseň tiene vo farbách klasická zlatá, hrejivá jantárová, čokoládová. K udržaniu zdravého a krásneho tela máme všetky potrebné prostriedky na dosah, stačí sa len poriadne rozhliadnuť a dať si na výbere skutočne záležať.

Ak sa chcete ovládať ďalšie tipy a triky, navštívte náš blog a inšpirujte sa tým, čo vám krajčírstvo v Nitre ponúka.

Slovensko
Telefón: 0903759095
Email: emily@krajcirstvo-nitra.sk

Viac

Ako správne vybrať oblek

Výber obleku pre pána je často krát omnoho ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Je však veľmi dôležité, aby bol vhodný na príležitosť, na akú ho vyberáte. Kvalitné krajčírske spracovanie a materiál sú samozrejmosťou. V obleku sa musíte predsa cítiť skvelo!

Čo by malo „padnúť do oka“ ?

Správna veľkosť, kvalita ušitia, ožehlený tak, aby dobre sedel ako na vešiaku, tak aj na postave. Už na vešiaku vidieť kvalitu spracovania. Napr. rázporok na rukáve, kvalitu vypracovania podšívky, vrecká vo vnútri saka stiahnuté z vrchnej látky, farebné ladenie vrchnej látky s podšívkou.

Kvalita látky

Veľmi kvalitná a aj drahšia obleková látka na šitie je vlna merino. Na zimu volíme hrubšiu, aby hriala a na leto tenšiu, aby chladila. Prímes hodvábu dodá látke lesk, kašmír zasa hrejivosť a ľan vzdušnosť na leto. Vyhnúť by ste sa mali lacnejšiemu polyesterovému obleku. Spoznáte to podľa toho, že PES (polyester) tvorí viac ako 20% materiálu. Polyesterová látka je menej priedušná a veľmi ľahko sa v obleku spotíte.

Na akú príležitosť

Sú rôzne príležitosti, kedy sa potrebujete nahodiť do obleku. Sú páni, ktorí nosia radi do práce športové obleky, iní zasa potrebujú smoking na ples, alebo potrebujú svadobný oblek.
Obleky sa rozdeľujú podľa rôznych znakov, napr. podľa spôsobu zapínania, tvaru klopy, počtu gombíkov či rázporkov. Najdôležitejšie však je, aby bol na danú príležitosť vhodný a aby sadol ako uliaty. Ak si však v predajni nájdete oblek z ktorého neviete spustiť oči a nesedí vám, kontaktujte ma. Zameriam vás, upravím oblek a sadne vám celkom isto ako uliaty. Kontakt so zákazníkom je dôležitý a krajčírka, ktorá bude upravovať váš oblek kúpený v predajni vás nezameria – zameria vás predavačka, ktorá málokedy ovláda aj krajčírske finty.

Ako skúšame oblek

Veľa mužov nepozná svoju veľkosť košele, nohavíc, ani obleku. Preto je potrebné poradiť sa v obchodoch so špeciálne vyškoleným personálom o výbere obleku. Ak si už vyberiete konfekciu podľa vašej správnej veľkosti, v prvom rade zaujmite prirodzený postoj. Stojte rovno, ruky voľne spustené vedľa seba. Mali by ste mať obuté topánky, ktoré k obleku budete nosiť – je to podstatné aj pre zameranie a úpravu nohavíc.

Sako – Všímajte si ramená, ktoré by mali mať tvar otočeného trojuholníka. Sú dokonale vyplnené, nemali by visieť ani sa ťahať. Sako by sa malo dať zapnúť bez problémov a bez krčenia pri hornom gombíku – vtedy je malé. Alebo naopak, bez prevísania, kedy je veľké. Strih má dokonale kopírovať prirodzenú siluetu.

Ideálna dĺžka saka športového či oblekového saka sa začína v oblasti pása tam, kde sa začína krivka vášho zadku obracať späť dovnútra v jeho pomyselnom vrchole. Dobrým nástrojom na určenie správnej dĺžky môžu byť aj ruky. Spodok saka by mal byť do polovice dlane, alebo pri zavretej dlani v päsť, keď končeky zavretých prstov lemujú okraj.
Dĺžka rukáva saka má byť po zápäsťovú kostičku a manžeta košele má pretŕčať niečo nad 1 cm (1,3cm). Nikdy však nesmie rukáv saka prekrývať celú manžetu košele, alebo nesmie byť vidieť švík, kde sa manžeta košele pripája na rukáv! Tiež by ste nemali voliť do obleku košeľu s krátkym rukávom.

Tip
U nás na Slovensku sa štandardne nosí sako s jednoradovým zapínaním na dva – tri gombíky. Ak stojíte, spodný gombík si nechávate vždy rozopnutý. Ak sedíte, máte rozopnuté všetky gombíky. Sako s tromi gombíkmi sa odporúča najmä pre pánov s vysokým trupom.
Veľmi elegantnými a obľúbenými sakami v Taliansku a Anglicku sú dvojradové gombíky, ktoré sa však ani pri sedení nikdy nerozopínajú.

Čo sa týka rázporkov, je tu možnosť voľby jedného v strede, alebo dvoch po stranách, kedy decentne stred saka zakrýva zadok.

Klopy sú najčastejšie so zástrihom do tvaru „V“. Tu platí, že čím je postava mohutnejšia, tým by mala byť klopa širšia.

Nohavice – Správna dĺžka je tá, ktorá v bode s dotykom topánky vytvorí len jeden lom. Nohavica sa naskladá len na jeden sklad.

Dôležitým doplnkom k obleku sú ponožky, ktoré volíme vysoké a vo farbe topánok. Ponožky musia byť dostatočne dlhé, aby nevytŕčala holá noha spod nohavíc, keď sedíte.

Každý pán má v skrini nejaký konzervatívny jednofarebný oblek. Nebojte sa však experimentovať a zobstarajte si kľudne aj nejaký taký, ktorý má napr. jemný prúžok či vzor. Podtrhnete tým nielen svoju jedinečnosť, ale aj originalitu. Výber obleku nie je celkom jednoduchá vec a najviac sa naučíte z vlastných skúseností. Ak chcete však určite vynikať, nezanedbať kvalitu, ani spracovanie, určite sa dajte na šitie obleku, alebo jeho úpravu a oslovte krajčírku.

 

Slovensko
Telefón: 0903759095
Email: emily@krajcirstvo-nitra.sk

Viac

7 tipov stajlingu, ako vyzerať mladšie a štíhlejšie bez toho, aby ste museli schudnúť

Milé dámy, tento článok je venovaný práve vám ak nestíhate okamžite schudnúť. Každá z nás sa chce páčiť, je to pre nás prirodzené. Preto som sa rozhodla vás, moje zákazníčky krajčírstva, prípadne potencionálne zákazníčky, vystríhať pred týmito nešvármi.
Je neuveriteľné, koľko rokov vám môže pridať alebo naopak odobrať, samotný stajling. Nesprávna farba a dĺžka vlasov, zlý make-up, fádne oblečenie, zle ušité šaty, … vedia nám pridať niekoľko rokov a kilogramov navyše. Preto uvádzam zopár rád, ako zakryť nedostatky a zvýrazniť prednosti, aby sme nevyzerali staršie a kyprejšie, ako v skutočnosti sme. V skutočnosti nemusíte ani schudnúť.

Príliš veľa čiernej
Čierna farba znamená pre mnohé z nás eleganciu, ale aj klasiku. Ako však roky pribúdajú, nie vždy je táto farba pre každú z nás vhodná. V kombinácii s bledou pokožkou a vráskami vyzeráme v nej omnoho staršie. Preto sa nebojme sviežich farieb a oživme si šatník žltou, oranžovou, červenou, tyrkysovou alebo cyklámenovou farbou. Niekedy stačí len malý doplnok, napr. hodvábna šatka a ožije nielen náš odev, ale celkový outfit bude pôsobiť sviežejšie a mladšie. Elegantné čierne šaty môžete doplniť aj pekným kreatívnym opaskom z rôznofarebnej látky. Opasok nielen opticky zúži váš pás, ale aj bude pútať pozornosť okolia. A kde taký opasok kúpiť? To je ťažké. Preto ich šijem a ešte radšej nosím.

Zakrývanie
Nosíme oblečenie na zakrytie nahého tela, nemali by sme však nosiť oblečenie, aby sme skryli seba samú. Vo filme Bláznivá, hlúpa láska Cal Weaver (Steve Carell) opustil svoju ženu a narazil na mladého “šviháka”, ktorý ho učí randiť. Ten mu odporučil, aby nosil veľkosť oblečenia takú, ako má. To platí aj pre nás dámy!

Často si kupujeme oblečenie nesprávnej veľkosti. Je buď veľké a visí na nás, alebo malé, tesné a v takom vyzeráme smiešne, obtiahnuto a vidno nám každý špek. Preto by sme si mali vybrať taký odev, ktorý nám je akurát čo do veľkosti, strihu a typu našej postavy. V prípade ak v obchode narazíte na niečo neodolateľne úžasné a nie celkom vám to sedí, šikovná krajčírka si s tým iste poradí a upraví vám to na mieru. Neváhajte ma preto kontaktovať. Rada vám poradím, prípadne šaty, nohavice či kostým vám upravím na mieru.

Čo sa týka výstrihu, nebojme sa okrúhleho, véčkového, lodičkového, hranatého, alebo čoraz viac obľúbeného výstrihu na chrbte. Pozor však, lebo nie každej pristane každý!
Okrúhly je pre dámy s dlhým krkom. Véčkový pristane dámam s kratším krkom, pretože opticky predlžuje. A ten lodičkový zasa štíhlym ženám, útlym v ramenách. Opticky im pridá na šírke a kľudne im môže z neho vykuknúť aj ramienko podprsenky, čo im pridá na sexepíle. Hranatý výstrih je vhodný pre dámy s väčším poprsím. Jeho spodná línia udá stopku zvedavým očiam. Tiež si ho môžu dovoliť dámy s väčšími ramenami, pretože ich opticky zúžia. A čerešničkou na torte je výstrih na chrbte, ktorý pôsobí fakt sexi! Vhodný je najmä do spoločnosti, keď chceme vyzerať pútavejšie a príťažlivejšie. Ale pozor, nosiť ho môžu len tie dámy, ktoré majú chrbát bez “záhybov”!

Ideálna dĺžka sukne
To, že ste dosiahli už nejaký vek neznamená, že dĺžka sukne by sa mala ním predlžovať. Mám však pre vás výbornú správu a to, ako si ju môžete vypočítať, aby bola pre vás ideálna a aby ste vyzerali v nej naozaj dobre.

Vzorec vymyslela austrálska matematička Lily Sernová. Je založený na čísle 1,618 v geometrii známom ako zlatý rez.
“Stavali podľa neho egyptské pyramídy, Leonardo da Vinci podľa tohto čísla maľoval obraz Mony Lisy a využíva sa aj pri hodnotení hollywoodskeho ideálu krásy,“ vysvetľuje Lily Sernová. Stačí vraj, aby ste si zmerali výšku od ramien až po špičky prstov, k tomu treba pripočítať výšku podpätkov topánok, ktoré si k sukni chcete obuť, a to celé vydelíte zlatou cifrou 1,618.
Výsledkom je zázračné číslo, ktoré sa meria od pliec a znamená miesto, kde by sa mal končiť spodný lem sukne. „Finta je v tom, že skutočný virtuálny pás postavy je vyššie, ako si mnohé ženy myslia,“ vysvetľuje matematička.

Takže milé dámy, ja vždy odporúčam navštíviť krajčírstvo a budete mať istotu, že sukňa, ktorú si zakúpite, vám naozaj dĺžkovo bude sedieť. Veď Skrátenie, úprava, oprava šiat, či sukne nie je náročné a rada sa vám na to pozriem a poradím.

Výber rámu okuliarov
Okuliare nie sú len módnym doplnkom, ale zvýraznia vašu osobnosť a súčasne ju odpútajú od drobných nedostatkov na tvári. Aby to fungovalo tak ako má, musíte si vybrať okuliare podľa vášho typu tváre. Nekupujte si prvý rám, ktorý vám prišiel do cesty! Nie cena musí byť prvým kritériom pre výber rámu ale to, ako s nimi vyzeráte. Pamätáte si film Škaredá Betty? Zmenila rám okuliarov a zo škaredého káčatka sa stala labuť 🙂
Prezrite si zopár časopisov o móde a sledujte, aké modely okuliarov vyhovujú tvaru vašej tvári. Nebojte sa odvážnych farebných rámov! Vaša tvár sa ním rozžiari a podtrhne celkový imidž.

Nakupujete s nesprávnou osobou
Je fajn nakupovať oblečenie s niekým blízkym – mužom, dcérou alebo kamarátkou. Rady si necháme od nich poradiť, pretože si myslíme, že ich názor nám pomôže pri výbere toho správneho oblečenia. Žiaľ, nie vždy to tak je.

Ak je poradcom muž, chce z nás mať sexi ženu alebo mníšku. Ak radí dcéra, vyberá to, čo sa hodí práve jej a na nás model vzhľadom na vek nevyzerá až tak úžasne, ako na nej.
Na trendoch nie je vôbec nič zlé, ale prispôsobte ich aj svojmu veku a tomu, čo chcete, aby vaša osoba oblečením vypovedala. Vyberajte si doplnky, ktoré sú trendom medzi mladými a začleňte ich do svojho imidžu.

Ak môžem poradiť, vezmite si na nákupy svoju naj kamošku. Ona vás pozná najlepšie. Hľadá s vami, čo sa vám páči a v kabínke trpezlivo všetko skúša a komentuje. A čo je dôležité, povie vám pravdivo, ako a či vôbec vám to pristane.

Ako si vybrať topánky
Nezáleží na tom, koľko máte rokov, čo robíte a aký máte štýl obliekania. Topánky sú často najdôležitejším prvkom vzhľadu, ktorý môže poskytnúť charakter aj najjednoduchšiemu štýlu. Originálny model obuvi, zaujímavá kombinácia farieb alebo len klasika v najlepšom vydaní, je skvelým spôsobom, ako vyniknúť v dave. Treba sa postarať aj o praktickú stránku používania – obuv by nemala len dobre vyzerať, ale mala by aj dobre priliehať a nespôsobovať zranenia a odreniny.
Vyhnite sa čiernym topánkam ak máte na sebe svetlé farby. K pastelovým farbám zvoľte vždy pastelový odtieň topánok. Inak by to mohlo pôsobiť ako päsť na oko.

Pre každý účel je vhodný iný druh obuvi, tzn. že záleží na spôsobe použitia topánok, ktoré si chceme kúpiť.
Spoločenská obuv je určená predovšetkým pre krátkodobé nosenie v interiéri a je veľmi citlivá na vlhkosť a nerovný povrch. Nie je vhodná na bežné nosenie.
Vychádzková obuv je vhodná k bežnému noseniu, teda po miestnych komunikáciách alebo v miestnostiach, má trvanlivejšiu konštrukciu spodku, ako spoločenská a aj na zvršky sú použité pevnejšie materiály odolné vlhkosti.

Športová obuv je pre prevádzkovanie rôznych športov, na ktoré je prispôsobená, preto je nutné ju používať iba k športu, pre ktorý je určená.
Rekreačná obuv slúži k noseniu pri športovo-rekreačných a rekreačno-vychádzkových príležitostiach, na dlhšie vzdialenosti v prírode. Býva vyrobená z pevných materiálov a robustným spodkom.

Trendy doplnky
Aj vy si ešte občas kúpite nejaký ten ženský časopis? Ja áno. Často v ňom vidím krásne modelky, ktoré sú zladené odhora až úplne nadol. Nejde však len o oblečenie. Dôležitou súčasťou našich dennodenných outfitov sú aj doplnky. Aj v takomto časopise môžete nazbierať rady a inšpiráciu. Ak však časopisy nekupujete, možno vám pomôže týchto pár riadkov, ako si správne vybrať doplnky.

Menej je niekedy viac. Preto platí pravidlo, že ak ste milovníčkou väčších doplnkov, resp. bižutérie, nemali by ste mať naraz na sebe viac ako 3. Kombinovať sa dajú perfektne, no dajte si pozor aj na materiál, štýl či farby. Ak skombinujete viac ako 3 až 4 veľké kúsky bižutérie, nebude to pôsobiť prirodzene.
Keď už, tak celú kolekciu. Niektorí si myslia, že ak máte jeden set a dáte si komplet náhrdelník, náramok a aj náušnice, budete vyzerať mdlo a bez nápadu. Toto je len čiastočná pravda, pretože všetko závisí na tom, aké veľké doplnky sú. Ak sú menšie, dokopy môžu vyzerať napríklad k plesovým šatám veľmi dobre.

Zvoľte si priority: Buď svetlé oblečenie alebo výrazné doplnky! Keď si vyberáme doplnky a oblečenie, v prvom rade by sme sa mali zamyslieť nad tým, aký chceme výsledok. Dôraz by sme mali klásť len na jednu z týchto vecí. Oblečenie a doplnky sú súčasťou nášho vzhľadu, no mali by sme sa vyhýbať preplácanosti. Veď si to predstavte, spojenie jemnej blúzky a obrovského náhrdelníku a diamantových náušníc? To vyzerá absurdne. Rozhodnite sa, čo chcete, aby vyniklo.

K večerným šatám sa hodinky nenosia. Náramkové hodinky fungujú dobre pre mestské alebo športové outfity, prípadne do práce a na voľný čas. Je vyslovene neželané kombinovať elegantné večerné šaty spolu s hodinkami. To sa nenosí.

Veľké prstene nesedia všetkým. Masívne a veľké prstene nevyzerajú dobre na krátkych prstoch. Ak však zvolíte tenšie, predĺžite opticky dĺžku svojich prstov. Ak budete v budúcnosti nakupovať doplnky, spomeňte si na túto radu.

Špecifické šperky (boho, ľudové) kombinujte len neutrálnymi farbami. Ak nosíte doplnky s veľa strapcami, korálkami a príveskami, oblečenie by ste mali vždy zvoliť neutrálne. V opačnom prípade riskujete, že budete vyzerať ako papagáj.

Neskrývajte golier pod veľkým šálom. Ak máte kabát, ktorý má sám o sebe väčší golier, neviažte si veľký šál priamo okolo krku. Namiesto toho si dajte jemnejšiu šatku, ktorá obkreslí línie vášho kabátu a pôjde poza golier. Toto samozrejme neplatí pre zimu. Vtedy si kľudnej dajte na seba aj obrovský šál, ktorý vás zakryje a hlavne zahreje.

Rukavice by mali mať rovnakú farbu ako jedna vec, ktorú máte oblečenú. Toto je veľmi rýchly trik, ako si vybrať správnu farbu rukavíc. Pozrite sa napríklad na farbu svojich topánok, opasku, košele, či rúžu. Farby kombinujte harmonicky a skúste ich spájať.

Zabudnite na to, že kabelka musí mať rovnakú farbu ako vaše topánky. Toto pravidlo je už dávno minulosťou. Kontrast je skvelá vec a milé dámy, pri výbere kabeliek a topánok sa limity nekladú. Každá máme iný vkus, no každá máme aj iný cit pre kombinovanie. Skúste jemnejšie farby na topánkach oživiť farebnou kabelkou.

 

chyby pri obliekani - úprava odevov na mieru

 

Slovensko
Telefón: 0903759095
Email: emily@krajcirstvo-nitra.sk

Viac
Call Now ButtonObjednávky 9:00 - 18:00